Wigilia w Katolickim Przedszkolu ” U Lolka” na Barankach w Ełku

W Katolickim Przedszkolu ” U Lolka” im. św. Jana Pawła II, które funkcjonuje od września tego roku odbyła się pierwsza Wigilia Bożonarodzeniowa.

W poniedziałek 21 grudnia 2015r. w Katolickim Przedszkolu „U Lolka” po raz pierwszy w historii odbyło się spotkanie opłatkowe połączone z jasełkami bożonarodzeniowymi, które było chwilą zatrzymania w przedświątecznym zabieganiu i odpowiedzią na pytanie co tak naprawdę jest istotą Bożego Narodzenia. W tym niezwykłym dniu razem z przedszkolakami świętowali wyjątkowi goście: ks. Biskup Jerzy Mazur – Pasterz Diecezji Ełckiej, ks. Zbigniew Kamiński – kapelan ze szpitala „Pro – Medica, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Konopnickiej p. Jarosław Obrycki, nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród p. Marian Podlecki, p. Zofia Szymkiewicz z Banku Spółdzielczego, rodzice, rodzeństwo, babcie, grono pedagogiczne i wszyscy pracownicy przedszkola.

W świąteczny nastrój uczestników spotkania wprowadzili wychowankowie przedszkola prezentując jasełka bożonarodzeniowe pt. „Gdy się Chrystus rodzi…”przygotowane pod kierunkiem nauczycielek. Przy śpiewie kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie” dzieci pięknie odegrały role Maryi i św. Józefa, którzy szukali schronienia, a potem czule opiekowali się Dzieciątkiem. Dzieci odgrywające role aniołów bardzo wdzięcznie i radośnie śpiewały, że narodził się Zbawicieli, zaś pasterze przynieśli najprostsze dary: chleb, ser, mleko i pokłonili się Dzieciąteczku. Byli także mędrcy, którzy przybyli do Betlejem z dalekiego wschodu, złożyli dary i pokłon Nowonarodzonemu. Uroku przedstawieniu dodały pięknie śpiewane kolędy, stroje przygotowane przez rodziców i babcie oraz wspaniała dekoracja wykonana przez nauczycielki przedszkola. Występ dzieci goście i rodzice nagrodzili gromkimi brawami. Potem Nadia Waszkiewicz uczennica klasy II, a prywatnie córka p. Małgosi z administracji, zagrała na skrzypcach kolędę „Dzisiaj w Betlejem” i zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewu. W dalszej części spotkania dyrektor przedszkola ks. dr Tadeusz Białous odczytał fragment Ewangelii o narodzinach Pana Jezusa, a ks. Biskup Jerzy Mazur przewodniczył wspólnej modlitwie i skierował do zgromadzonych życzenia zdrowych, pełnych pokoju i miłości Świąt Bożego Narodzenia, by w Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez Papieża Franciszka, Jezus Miłosierny błogosławił wszystkim, by dzielić się miłosierdziem z innymi. Pasterz ełckiego Kościoła wspomniał o pobycie w Peru i Ekwadorze na uroczystościach beatyfikacyjnych polskich misjonarzy męczenników i podarował upominki przywiezione z tamtych krajów. Zachęcił również, by prezenty były taką „iskrą” do podjęcia pracy misyjnej na miarę przedszkolaków i wspólnie z dziećmi powtórzył słowa modlitwy „Jezu ufam Tobie”.

Potem było wspólne dzielenie się białym opłatkiem – symbolem braterstwa, miłości, pokoju i pojednania oraz składanie życzeń. Były też potrawy wigilijne m.in.: barszcz, kapusta z grzybami, ryba, kluski z makiem, kompot i słodkości. Atmosfera spotkania sprawiła, że wszyscy byli jedną wielką rodziną, która znalazła czas na bycie razem, rozmowę i wspólne kolędowanie.

Świętowanie Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym może być połączone ze spacerem i odwiedzinami jedynej w swoim rodzaju szopki betlejemskiej znajdującej się w Parafii pw. św. Jana Pawła II, w sąsiedztwie Katolickiego Przedszkola „U Lolka”. Szopa jest z pięknie namalowanymi postaciami biblijnymi autorstwa p. Ewy Podgórskiej – nauczycielki przedszkola i z żywymi zwierzętami – owce, osioł, koza z gospodarstwa p. Dziurdzikowskich. Warto przyjść popatrzeć i poczuć w jakich warunkach przyszedł na świat Zbawiciel.

Zdjęcia z jasełek.

Maria Chaberek