Aktualności

Kino sferyczne w przedszkolu

W czwartek 15 września 2022 r. w naszym przedszkolu gościło mobilne kino sferyczne. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzeć film pt. „Zaczarowany globus”. Film był wyświetlany wewnątrz dużej kopuły, która pojawiła się w sali na I piętrze już wczesnym rankiem. Historia opowiedziana w filmie była angażująca i zaprojektowana tak, by zainteresować dzieci w wieku przedszkolnym. Film miał jasną strukturę edukacyjną, podzieloną na łatwo przyswajalne fragmenty. Dzięki niej dzieci mogły usystematyzować posiadaną już wiedzę, a także przyswoić nowe informacje.
I tak nasze przedszkolaki dowiedziały się z filmu m.in., że:
• Ziemia kręci się wokół własnej osi, a Słońce oświetla ją z jednej strony tworząc dzień i noc.
• Rok jest podzielony na cztery pory roku, ale pogoda nie zawsze współgra z tym podziałem.
• Zwierzęta i rośliny przystosowały się do zmian spowodowanych porami roku i nie mogą bez nich istnieć.
• Pory roku wyglądają inaczej na równiku i inaczej na biegunach, z powodu różnej wysokości słońca na horyzontem.
• Wysokość Słońca nad horyzontem wpływa na ilość światła słonecznego jaka do nas dociera.
• Kąt pod jakim docierają do nas promienie słoneczne, wpływa na kształt cieni.
W kinie sferycznym obraz jest wyświetlany za pomocą projektorów we wszystkich kierunkach, również na obwodzie kopuły, co daje efekt pełnej przestrzeni. Dlatego też nasze przedszkolaki znajdujące się w kopule mogły oglądać obraz dookoła siebie i poczuć się uczestnikami niesamowitych wydarzeń. Seans w tego typu kinie był niezwykłym doświadczeniem dla nas wszystkich. Już nie możemy doczekać się kolejnych pokazów.