Żywa lekcja historii – Pan Krzysztof Woźnica

Żywa lekcja historii – Pan Krzysztof Woźnica

Żywa lekcja historii – Pan Krzysztof Woźnica
W środę 16 stycznia 2019 r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość. Pan Krzysztof od wielu lat kolekcjonuje zabytkowe przedmioty. Do przedszkola przyniósł wiele ciekawych skarbów z dawnych czasów. Były to między innymi: replika szabli, którą posługiwała się „Husaria” (polska jazda należąca do autoramentu narodowego, znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, obecna na polach bitew od początku XVI wieku do połowy XVIII wieku). Cennym i również niezwykłym egzemplarzem były szable
z okresu wojny secesyjnej Armii Północnej i Południowej oraz czapka oficera kawalerii Armii Południowej. Dodatkowo z tego okresu dzieci mogły obejrzeć oryginalną podkowę konia kawalerzysty. Cennym i upamiętniającym wydarzenia dziadka pana Krzysztofa były odznaczenia. Jednym z nich był za II Powstanie Śląskie pod Górą Świętej Anny z 1921 roku.

W trakcie wizyty nasz gość przedstawił charakterystykę przyniesionych rzeczy. Dzieci dowiedziały się wiele cennych i ciekawych informacji na temat danego okresu i dziejów związanych z danym przedmiotem. Pan Krzysztof jako pasjonat historii, nie tylko miał bogatą kolekcję, ale też bogatą wiedzę o dziejach Polski i nie tylko.

Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć i dotknąć wszystkie odznaczenia, które posiadał Pan Krzysztof. Nasi podopieczni mogli również przymierzyć czapkę oraz przytrzymać szablę tak ciężką, że dopiero czworo przedszkolaków uniosło ją do góry, co sprawiło im wiele radości. Dziękujemy serdecznie Panu Krzysztofowi i Pani Teresie Woźnica za ciekawe spotkanie w naszym przedszkolu.

Dzięki tej żywej lekcji historii wszyscy stali się bogatsi w nową wiedzę i doświadczenie.

Czekamy z niecierpliwością na następne zajęcia!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Edyta Wielgat