Dzień Niepodległości

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” Józef Piłsudski.

Dzień Niepodległości w Katolickim Przedszkolu „U Lolka” im. Jana Pawła II w Ełku

W dniu 10 listopada 2015r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada. Z tej okazji grupa „Aniołki” i „Koniczynki” zebrały się w jednej sali, która była pięknie udekorowana na ten wyjątkowy dzień.

Uroczystość rozpoczęła się wstępną przemową pani Ewy Podgórskiej, która pokrótce przedstawiła wagę tego święta. Następnie zaprosiła na scenę dzieci, które zaprezentowały program słowno-muzyczny.

Akademia zaprezentowana przez dzieci rozpoczęła się od powitania wszystkich zebranych przedszkolaków i personelu, po którym wszyscy odśpiewali hymn narodowy.

Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji, oraz poznanie symboli narodowych. Dzieci zaprezentowały wiersze oraz pieśni patriotyczne.

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali kotyliony w barwach ojczystych i flagi Polski. Dzieci oraz panie z przedszkola były ubrane na galowo. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Po zakończeniu części artystycznej wszystkie przedszkolaki wraz z personelem przedszkola obejrzały film „Polak Mały” przedstawiający polskie symbole narodowe. Na koniec wychowankowie wzięli udział w quizie z wiedzy o Polsce, w którym szczególnie starsze przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą o naszej ojczyźnie. Dzieci określały swoją przynależność narodową słowami: mieszkamy na tym samym terenie, mówimy po polsku, łączą nas: symbol – Orzeł Biały, biało – czerwona flaga i hymn narodowy.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali rytmiczną piosenkę „Jestem Polakiem”.

Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucie tożsamości narodowej.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.

Edyta Wielgat