Aktualności

Nasz przedszkolny ogródek

Zakładanie i pielęgnacja przedszkolnych ogródków to doskonały obszar do prowadzenia zajęć na powietrzu. Pomaga w rozwoju dzieci w zakresie manualnym i artystycznym, ułatwia prowadzenie obserwacji roślin i zwierząt oraz badania wpływu pogody. Przedszkolny ogródek to nie tylko miejsce zbierania plonów, ale świetne pole do obserwacji zjawisk zachodzących wokół nas i eksperymentowania. Przedszkolne ogrody to wartościowy sposób na uzupełnienie programu edukacyjnego.
Z uwagi na rozliczne walory przedszkolnych ogródków, postanowiliśmy w tym roku założyć nasze własne warzywniki. Co uprawiamy w ogrodowych skrzyniach (???) – nasze ulubione warzywa i kolorowe kwiaty. Mamy: rzodkiewkę, sałatę, groszek cukrowy, pomidory, koper, szczypiorek, fasolę, marchewkę, buraki ćwikłowe oraz aksamitki i cynie. Dzięki temu nasze przedszkolaki mogą uczyć się podstaw ogrodnictwa oraz posługują się prostymi narzędziami ogrodniczymi. Zabawa w takim ogródku to też szansa rozwijania samodzielności. Samodzielny wysiew czy sadzenie warzyw, ziół i kwiatów to wielka radość i powód do dumy. Dzieci mogą również rozwijać umiejętności społeczne poprzez wspólną uprawę ogródka i odpowiedzialność za rośliny. Warzywnik to w końcu pierwsza lekcja biologii: idealne miejsce do poznawania cyklu rozwoju roślin. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z promowaniem zdrowego żywienia – ogródek to idealne tło do budowania u dzieci świadomości tego, skąd biorą się warzywa i owoce, oraz wyrabiania zdrowych nawyków żywieniowych. Ważna jest także nauka ekologii: wykorzystywanie wody deszczowej na potrzeby ogródka, poznawanie przez dzieci idei i sposobów niemarnowania zasobów naturalnych oraz żywności. Chyba jednak najprzyjemniejsze jest zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych.
Bez wątpienia w kolejnych latach będziemy kontynuować nasze działania związane z ogrodnictwem.