Aktualności

Rodzinny Festyn Rycerski Epoka miecza i krzyża

,,W stepie szerokim, którego okiem
Nawet sokolim nie zmierzysz (….)”
Jerzy Lutowski

Za sprawą wydarzenia, które miało miejsce w sobotę 19 czerwca 2021 r. na placu przy parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku, mogliśmy przenieść się w odległe czasy średniowiecza. Tego pięknego, słonecznego dnia odbył się Rodzinny Festyn Rycerski Epoka miecza i krzyża zorganizowany przez Fundację Zdumienie oraz Katolickie Przedszkole U Lolka.

Na plac parafialny przybyło wielu wychowanków naszego przedszkola wraz z rodzicami. Uczestnikami festynu byli także mieszkańcy osiedla Jeziorna. Swoją obecnością zaszczycił nas również prezydent naszego miasta pan Tomasz Andrukiewicz. Dzięki grupie rekonstrukcyjnej pod kierunkiem kasztelana Jacentego z Ordowa i Chorągwi Zaciężnej APIS z Gniewu przybyli goście byli świadkami niezwykłych wydarzeń. Festyn rozpoczął się salwą na wiwat z artylerii średniowiecznej – hakownic. Po uroczystym rozpoczęciu festynu, głos zabrał wyjątkowy gość – Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski. Powodem przybycia tak szanownego gościa, była nie tylko chęć uczestnictwa w festynie. Wojciech Cybulski Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty wręczył naszej pani wicedyrektor Dorocie Lagierze Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany decyzją Ministra Edukacji Narodowej (w 2020 r.) za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Jest to wielkie wyróżnienie zarówno dla pani Doroty Lagiery, jak i Katolickiego Przedszkola U Lolka. Serdecznie gratulujemy!

Po tej podniosłej i miłej chwili przyszedł czas na występy naszych wychowanków. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały trzy piosenki o dzielnych rycerzach. Występ dzieci wzbudził falę gromkich braw i szczery uśmiech wśród uczestników zabawy. Kolejnym punktem programu był pokaz tańców średniowiecznych w wykonaniu dwórek i warsztaty tańca dawnego – dla dzieci i dorosłych. Następnie odbył się Turniej rycerski konny, czyli gonitwa do pierścienia, atak na saracena i kruszenie kopii. Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród licznie zebranych gości, jednak gwoździem programu był pokaz jazdy konnej akrobatycznej (dżygit). Był to naprawdę fascynujący widok. Inne atrakcje festynu to: pokaz zwyczajów rycerskich (pasowanie na rycerza i ślubowanie damie serca); interaktywne warsztaty dawne garncarstwa, galanterii ceramicznej i mincerski; scriptorium średniowieczne. Najmłodsi mogli ponadto wziąć udział różnych w zabawach średniowiecznych: mały John, łapaczki i ciskanie toczkiem. Dorośli natomiast próbowali swoich sił w turnieju kusznicy o Złoty Bełt. Na festynie można było tradycyjne spróbować pysznego bigosu i sycącej grochówki, a chętni mogli upiec także kiełbaski.

Mimo upalnej pogody wszyscy byli w wyśmienitych humorach i dobrze się bawili. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!