W oczekiwaniu na Wielkanoc – piszemy jajka.

W oczekiwaniu na Wielkanoc – piszemy jajka.

Święta Wielkanocne to czas, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. To święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów.

W Katolickim Przedszkolu „U Lolka” nadszedł właśnie czas świątecznych oczekiwań i przygotowań. Z tej okazji 27 marca 2019r odbyły się warsztaty zdobienia wielkanocnych pisanek.

Zaproszeni goście panie Zofia i Bożena oraz pan Sławek, z Lipska, pokazali nam jedną z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – technikę batikową zwaną też pisaną. Zdobienie polega na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem na białe, niebarwione jajko, które następnie zanurza się w letniej bądź zimnej farbie. Do malowania woskiem używa się oczka od igły, łebka od szpilki albo rożka. Po naniesieniu wzoru jajko zostaje pokryte farbą, która barwi skorupkę niepokrytą woskiem. Miejsca zamalowane woskiem pozostają zatem białe. Rysowanie kolejnych wzorów na zafarbowanych powierzchniach i powtarzanie czynności barwienia sprawia, że na jajku pojawiają się dodatkowe kolory.

W warsztatach uczestniczyły wszystkie dzieci z Katolickiego Przedszkola „U Lolka”. Zainteresowanie było ogromne. Wszyscy uważnie słuchali, aktywnie brali udział w spotkaniu, wykazali się wspaniałą aktywnością twórczą. Oprócz zdobienia jajek dzieci dowiedziały się dużo ciekawych informacji na temat tradycji Świąt Wielkanocnych.

Na zakończenie warsztatów w imieniu dyrekcji, nauczycieli i dzieci podziękowaliśmy przybyłym gościom za wspaniałe zajęcia i złożyliśmy życzenia wielkanocne.

Dorota Supińska

Zobacz zdjęcia.